Ana Sayfa

Kapadokya, Bisiklet Festivali ile şenlendi

Ayhan Şahenk Vakfı, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Ürgüp Belediyesi'nin işbirliği ile düzenlenen "ULUSLARARASI KAPADOKYA DAĞ BİSİKLETİ FESTİVALİ" nin dördüncüsü, 29 - 30 - 31 Ağustos 2003 tarihlerinde Ürgüp, Göreme, Avanos ve Niğde'de gerçekleştirildi.

Festival, Uluslararası Bisiklet Birliği UCI'nin takviminde yer alan Dağ Bisikleti Yarışlarının yanısıra, Kurucumuz Ayhan Şahenk anısına düzenlenen Yol Bisikleti Yarışı, çeşitli alanlarda halk için düzenlenen yarışmalar, konserler, dans gösterileri, çocuklar için düzenlenen çeşitli etkinliklerle sanatçılar ile sporcuları, yöre halkı ve yerli ve yabancı turistlerle bütünleşti.

DAĞ BİSİKLETİ YARIŞLARI

Ayhan Şahenk Vakfı'nın başlangıcından beri sponsorluğunu üstlendiği, organizasyonunda görev aldığı ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Uluslararası Bisiklet Birliği UCI'nin takviminde yer alan Dağ bisikleti yarışları, 21 ülkeden 52 ve yurdumuzun değişik bölgelerinden 150 den fazla sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Üç gün süren yarışlarda sporcular, 19 yaş altı (juniors), 19-23 yaş (under 23), 23 -30 (elitemen), 30 üzeri(masters) ve bayanlar olmak üzere beş ayrı kategoride yarıştılar.

Yarışmanın birinci gününde yarışmacılar Ürgüp şehir merkezinde tek tek start alarak zamana karşı yarıştılar, şehrin tarihi dokusu içinde 5 km.lik yarış parkurunu yöre halkı ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi ve desteğiyle gene aynı yerde tamamladılar.

İkinci gün yarışları Göreme'de 12 km.lik parkurda yapıldı. Yarışmada sporcular kendi kategorilerinde toplu çıkış yaptılar, 19 - 23 yaş ve 23 - 30 yaş grubundaki yarışmacılar parkurda dört tur atarak 48 km, diğer üç kategoride yarışan sporcular ise aynı parkurda üç tur atarak 36 km. yarıştılar.

Üçüncü gün yarışları noktadan noktaya yarış 38 km.lik en zor parkurda gerçekleştirildi. Ürgüp'den başlayan yarış, Göreme, Ortahisar ve Çavuşin sınırları içinde yarışmacıların birbirleriyle kıyasıya mücadeleleri ve zor doğa şartlarında devam etti ve Ürgüp'de sonuçlandı.

Dünya'da dağ bisikleti yarışlarına en uygun yerlerden biri olan ve Kapadokya'nın tarihi ve doğa güzelleri içinde, çok zor parkurlarında tamamlanan ve üç gün süren Dağ Bisikleti Yarışlarında genel klasmanda kategorilerinde ilk üç dereceyi ;

19 yaş altı (junoiors) : Türkiye'den Yavuz Kilim, Ali Tarık Çalışkan, Kamil Alev
19 - 23 yaş
(under 23)
: Macaristan'dan Andras Parti, İskoçya'dan Gareth Montgomerie, Türkiye'den Hasan Bayraktar
23 - 30 yaş (elitemen) : Romanya'dan Ovidiu Tudor Oprea, Belçika'dan Rondelez Bjorn, Estonya'dan Sigvard Kukk
30 yaş ve üzeri (masters) : İskoçya'dan Lain Nimmo, Yugoslavya'dan İvori Davasır, Türkiye'den Bora Tirki
Bayanlarda : Hollanda'dan Petra Hofs, İrlanda'dan Ruth M Cavigan ve Türkiye'den Ayris Işık kazandılar

YOL BİSİKLETİ YARIŞLARI

Dağ Bisikleti Festivali çerçevesinde başlatılan "Kapadokya Ayhan Şahenk Yol Bisikleti Yarışları" nın üçüncüsü bu yıl Kemerhisar - Ürgüp arasında gerçekleştirildi. Her yıl bir tarihi yerden başlatılması uygulamasına geçtiğimiz yıl Gümüşler Manastırı'ndan başlatılan yarışlar bu yıl Kemerhisar'dan verilen startla başladı..

Büyükler ve Gençler kategorisinde Türkiyeden en seçkin 33 sporcunun katıldığı yarışların ilk etabı Niğde'de sonuçlandı. Niğde'de dereceye giren sporculara verilen ödüllerin ardından sporcular start için yarış alanında toplandılar. Kurucumuz Ayhan Şahenk için saygı duruşunda sonra Ürgüp de sonuçlanacak 115 km.lik yarışın startı Niğde Valisi Gündüz Beder tarafından verildi. Sporcuların mücadelesi Derinkuyu, Kaymaklı, Nevşehir ve Avanos'ta devam etti ve Ürgüp şehir merkezinde sonuçlandı.

"3.Kapadokya Ayhan Şahenk Yol Yarışı" nda Gençler kategorisinde ilk üç dereceyi;

Kocaeli Brisa'dan Aydın Yeşil, Kastamonu Gençlik Spor Klubü'nden Onur Şahin, Kocaeli Brisa'dan İsmail Sezen

Büyükler kategorisinde ise ilk üç dereceyi ; Antalya Gençlik Spor'dan Nuri Acar, İzmir Bisanspor'dan Ferhat Demirci, Selçuklu Belediye Spor'dan Hulusi Köseoğlu elde ettiler.

FESTİVAL COŞKUSU

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ve üç gün süren yarışlar süresince Ürgüp'de, Göreme ve Avanos'ta festival bünyesinde yer alan birbirinden renkli etkinlikler bu heyecana herkesi ortak etti.

Birinci gün yarışlarının bitiminde, Ürgüp Şehir Merkezinde halk için 10 yaş altı,10-14 yaş, 14 -17 yaş, 18 yaş üstü ve Bayanlar olmak üzere halk için beş ayrı kategoride bisiklet yarışmaları düzenlendi. Önceki yıllara göre daha çok kişinin katıldığı yarışmalarda dereceye girenlerin ödülleri Genpar tarafından verildi.

Yarışmaların son gününde bu yıl ilk kez Avanos'da, Yıldız Kızlar, Yıldız Erkekler ve Büyük Erkekler kategorilerinde Yol Koşusu yapıldı, herkese açık Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirildi. Bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda yalnızca Avanos'la sınırlı tutulmadan çevre il ve ilçeleri de içine alacak bir düzenleme ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kültür değerlerimizin yaşatılması ve halkın bu yönde ilgisini arttırmak amacıyla, yöre türkülerini en iyi okuyanlar arasında festivalden önce konunun uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından yapılan eleme ve değerlendirme sonucu dereceye giren üç yarışmacı derece aldıkları türküleri Ürgüp Şehir Merkezinde halk huzurunda onlarla birlikte seslendirdiler.

Ayhan Şahenk Vakfı Sağlık araçları, her yıl olduğu gibi bu yıl da Festival süresince Ürgüp'de, Göreme'de, Avanos'da, Niğde'nin Merkezinde ve İlçelerinde halka ücretsiz sağlık hizmeti verdi.

Festivalin ikinci gününde Funda Arar'ın verdiği konser izleyenler tarafından ilgi ile izlendi. Ürgüp'den ve komşu il ve ilçelerden gelen çok sayıda izleyici Funda Arar'ın seslendirdiği parçalara coşkuyla eşlik etti.

Grup Kervan ve Harem Dans Grubu'nun gösterileri festivale renkli ve farklı bir boyut kazandırdı.

Çocuklar için düzenlenen yüz boyama ve balon uygulaması festival süresince çocukların en çok ilgisini çeken uygulamalardan biri oldu.

Tansaş ve Uludağ izleyicilere çeşitli ikramlarda bulundu. Volkswagen ve Seat, Ürgüp şehir merkezinde araçlarını sergiledi.

Üç gün süren Festival son gün verilen kapanış kokteylinde yurdumuzun değişik bölgelerinden gelen sporcularla, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sporcular "5. Uluslararası Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali"nde buluşmak üzere vedalaştılar...

NTV festival süresince yaptığı canlı yayınlarla ,haber ve programlarla etkinliklerin yurt içi ve yurt dışına duyurulmasında önemli katkılar sağladı.

Yarışlara her geçen yıl yurt içi ve yurt dışından katılan sporcu sayısının artması, yarışmalarda dereceye giren Türk sporcu sayısındaki artış, yarışmalarda daha çok kişinin gönüllü olarak görev alması, halk için düzenlenen yarışlara katılımcı sayısının artması, etkinliklerin çeşitlenerek Kapadokya bölgesindeki diğer yerleşim birimlerine de yayılması, festivalin amacına ulaştığının en önemli göstergeleri idi.

Ayhan Şahenk Vakfı, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Ürgüp Belediyesi'nin işbirliği içinde dünyanın en büyük açıkhava müzesi olan Kapadokya'da gerçekleştirilen bu uluslararası festival, bölgenin yurtiçi ve yurtdışında tanıtımına, ülkemizde bisiklet sporunun gelişip yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlıyor.