Ana Sayfa

Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali sonuçlandı

Ayhan Şahenk Vakfı, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Ürgüp Belediyesinin işbirliği ile altıncı kez düzenlenen "Kapadokya Uluslararası Dağ Bisikleti Festivali" 24-26 Haziran 2005 tarihlerinde Ürgüp, Göreme ve Niğde'de gerçekleştirildi.

Uluslararası Bisiklet Birliği UCI'nin 2005 takviminde D2 kategorisinde yer alan festival 24 Haziran 2005 tarihinde "Ayhan Şahenk Yol Bisikleti Yarışı" ile Niğde'de Niğde Valisi Sayın Gündüz Beder'in verdiği startla saat: 09.00'da başladı. Ülkemizin gençler ve büyükler kategorilerinde en iyi derecelerine sahip 92 sporcu Derinkuyu, Kaymaklı ve Nevşehir'den geçerek yarışı Ürgüp'te tamamladılar.

105 Km.lik yarışın sonunda Gençlerde ilk üç dereceyi Konya Bölgesi sporcuları, Büyükler kategorisinde ise ilk üç dereceyi Kocaeli Brisa Spor'dan yarışa katılan sporcular kazandılar.

59 sporcunun yarıştığı Gençler kategorisinde

 • Birinciliği 2.36.14 lik derecesi ile Serhat SERT,

 • İkinciliği aynı derece ile Yasin PALAŞAHİN,

 • Üçüncülüğü gene aynı derece ile Hüseyin ÖZCAN kazandılar.

33 sporcunun katıldığı Büyükler kategorisinde ise;

 • Birinciliği 2.35.57 ile Nevzat KIRAL,

 • İkinciliği 2.42.12 ile Bahtiyar MAMYROU,

 • Üçüncülüğü ise 2.42.19'luk derece ile Ayhan YEŞİL kazandı.

Niğde – Ürgüp arasında gerçekleşen 105 km.lik yarışta sporcular Büyükler Kategorisinde saatte ortalama 41.5 KM/h, Gençler kategorisinde ise ortalama 41.1 KM/h hız yaptılar.

DAĞ BİSİKLETİ YARIŞLARI

Festivalin ana etkinliği olan Dağ Bisikleti Yarışlarına ise İsviçre, Ukrayna, İskoçya, İngiltere, Hollanda, Romanya, Macaristan, Sırbistan, İsrail, Slovakya, KKTC ve Türkiye'den toplam 169 sporcu katıldı.

Beş kategoride yapılan yarışlar festivalin ilk günü saat:14.30'da Ürgüp Cumhuriyet Meydanında başladı.

1.Gün:

Ürgüp içinde bireysel zamana karşı yapılan yarışmada sporcular birer dakika arayla start aldı. Özellikle yabancı sporcuların çok beğendiği kırıcı bir tırmanma ile Ürgüp'ün Temenni Tepesine ulaşan ve tarihi evlerin arasında tekrar şehir Merkezine inen 3.5 km.lik parkurda yarıştılar. Bu parkurda en iyi dereceyi Ukrayna'dan Igor BOGDAN 7:54 ile yaptı.

2.Gün:

Noktadan noktaya yarışı da Ürgüp içinde başladı. 37 Km.uzunluğundaki parkurda sporcular Kapadokya'nın vadilerinden ve derelerden geçerek yeniden Ürgüp'e vardılar. Dünya sıralamasında 18.sırada olan İsviçreli Christof BISCHOF 1 saat 28 dakika ile ilk sırayı aldı.

3.Gün:

Göreme vadisindeki peri bacaları, bağlar, mağaralar arasında koşulan yarış çok çekişmeli geçti.
6,5 km.lik parkurda 8 tur atılan büyük erkekler yarışmasında uzun süre birbirinden ayrılmayan ikiliden BISCHOF birinci olurken Ukraynalı Sergiy RYSERNKO ikinci sırayı aldı.

Üç gün süren yarışların sonunda Genel Klasmanda ilk üç dereceyi alan sporcular ve dereceleri şöyle;

* Elite Men'de

 • Birinci İsviçre'den Christof BISCHOF 3.36.32

 • İkinci Ukrayna'dan Igor BOGDAN 3.37.22

 • Üçüncü Ukrayna'dan Sergiy RYSENKO 3.38.02

* Elite Womenlerde;

 • Birinci Slovakya'dan Jansa STEVKOVA 3.30.47

 • İkinci İngiltere'den Sue THOMAS 3.32.42

 • Üçüncü İskoçya'dan Ruth McGAVİGAN 3.57.21

* Jr. Womenlerde

ilk üç dereceyi Türk sporcular elde ettiler;

 • Birinci Esra KÜRKÇÜ 4.22.49,

 • İkinci Melike CORLU 5.03.36,

 • Üçüncü İlknur KARAKAYA 5.33.10.

* Jr.Men

 • Birinci İrlanda'dan Andrew McCULLOUGH 3.12.04

 • İkinci İskoçya'dan Ross CREBER 3.14.40

 • Üçüncü Türkiye'den Deniz DEMİRÖZ 3.17.05

* Master Men'ler

 • Birinciliği İskoçya'dan Lain NİMMO 3.07.51

 • İkinciliği Hollanda'dan Arne NUIJS 3.14.53

 • Üçüncülüğü İskoçya'dan Steve McEVEN 3.17.56

Üç gün süren yarışlarda dereceye giren sporcuların UCI tarafından belirlenen para ödülleri Ayhan Şahenk Vakfı tarafından verildi. Yarışlara ilgiyi arttırmak amacıyla önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler ;

SPOR

Bisiklet Halk Yarışları: Festivalin birinci günü Ürgüp'te beş kategoride düzenlenen yarışlara katılım önceki yıllara göre daha fazlaydı. Yarışmalarda ilk üç dereceye giren yarışmacılardan birincilere birer bisiklet , diğerlerine çeşitli armağanlar Ayhan Şahenk Vakfı tarafından verildi.

Ayhan Şahenk Yol Koşuları: Nevşehir ve çevre illerden katılan yarışlacılarla festivalin spor boyutuna bisiklet sporunun yanısıra atletizm yarışları da eklendi. Beş kategoride düzenlenen ve Ürgüp Cumhuriyet Meydanı'nda sonuçlanan yarışlarda birincilere ikişer,ikincilere birer ve üçüncülere yarımşar Cumhuriyet altını Ayhan Şahenk Vakfı tarafından ödül olarak verildi.

Jimnastik Gösterileri: Jimnastik Milli Takımı sporcularından kurulu "Uçan Jimnastikçiler Topluluğu" festivalin ikinci ve üçüncü günleri ödül tötenlerinden önce müzik eşliğinde jimnastik gösterileri yaptılar.

EĞLENCE

Ayhan Şahenk Eğlence Parkı: Ayhan Şahenk Vakfı ve Garanti Portföy'ün Ürgüp'te Şölen alanında kurduğu şişme dev kaydırak,rodeo, tırmanma piramidi, zıp zıp, langırt, tahta bacak, dev palyaço, yüz boyama ve bonus kartın düzenlediği şişme oyunlarla çocuklar üç gün boyunca doyasıya eğlendiler. Her Şey Çocuklar İçin sloganıyla kurulan Eğlence Parkı'nda Ürgüp'ün yanısıra çevre il ve ilçelerden gelen çocuklar da hoşça vakit geçirdiler. Kapadokya Bölgesinde ilk kez kurulan park, festivale ayrı bir boyut kazandırdı.

Sibel Tüzün Konseri: Festivalin ikinci gününde ödül töreninden sonra Hafif Müzik Sanatçısı Sibel Tüzün'ün verdiği konser kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından ilgi ve coşku ile izlendi.

Anadolu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu : Ülkemizi yurt dışındaki festival ve yarışmalarda başarı ile temsil eden Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, 52 kişilik dev kadrosu ile festivalin ilk günü 8 yöreden halk oyunları sergileyerek izleyenlerin beğenisini kazandı.

Tolgahan Dans Grubu: Tolgahan dans grubu çeşitli türdeki danslardan oluşan gösterilerini üç gün boyunca ödül töreni ve öncesinde sergileyerek festivale renk kattılar.

Şahmat Orkestrası: Liselerarası Müzik Yarışmasında Türkiye Birinciliği kazanan Üsküdar Mehmet Rauf Lisesi öğrencilerinden kurulu Şahmat Orkestrası festivalin son günü verdikleri konserde özellikle genç izleyicilerin büyük beğenisini kazandılar.

Kertenkele Orkestrası: Avusturalya'dan gelen ve içlerinde yalnızca bir Türk bulunan topluluk Türk Müziğinin yanı sıra çeşitli türlerde yaptıkları müziklerle izleyenlerden büyük alkış aldılar.

ÜCRETSİZ SAĞLIK ÇALIŞMALARI

Ayhan Şahenk Vakfı'na ait 3 modern sağlık aracı festival öncesinde üç gün Niğde'nin Merkez ve İlçelerinde, Festival süresince de Ürgüp, Göreme ve Nevşehir'de uzman sağlık personeli ile halka ücretsiz sağlık hizmeti verdiler.

KÜLTÜR SANAT

Fotoğraf Sergisi: Fotoğrafçı Utku Tonguç Topal'ın beş yıldır yapılan dağ bisikleti yarışlarından çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi, Ürgüp Belediyesi terasında Nevşehir Valisi Sayın Alaattin TURHAN tarafından açıldı. 40 fotoğraftan oluşan sergi festival süresince ziyarete açık tutuldu.

Festival süresince ayrıca resim sergisi ve ebru sergilerine de yer verildi.

Doğuş Otomotiv, festival süresince Şehir merkezinde Volkswagen'in çeşitli modellerini sergiledi.

Üç gün süren festival ülkemizde bisiklet sporunun gelişip yaygınlaşmasına katkıda bulunurken, yazılı ve görsel basın yurtiçi ve yurtdışına yaptığı yayınlarla bölgenin tanıtımına yardımcı oldu. Gerçekleştirilen etkinlikler bölgenin sosyal yaşamını da zenginleştirdi.