Ana Sayfa

Sağlık

Ayhan Şahenk Tıp Ödülü Prof. Dr. Leyla Atmaca'ya verildi.

Akdeniz Retina Birliği (Mediterranean Retina Meeting) nin iki yılda bir farklı bir Akdeniz ülkesinde düzenlediği, Göz ve Retina Hastalıkları ile ilgili bilimsel gelişmeler, cerrahi girişim teknikleri ve tedavi yöntemleri konulu Uluslararası toplantı Türkiye'de yapıldı.

25-27 Haziran 2004 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilen toplantıda, Vakfımızın Kurucusu ve Onursal Başkanı rahmetli Ayhan Şahenk'in adına, kurmuş olduğu Vakıf aracılığıyla ihtiyaç sahibi insanlara 1997 yılından beri aralıksız olarak götürdüğü ücretsiz sağlık hizmetleri nedeniyle, bir tıp ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, Case Western Reserve University öğretim üyesi ve Retina Assoc. of Cleveland Inc. kurucusu Prof. Dr. Z. Nicholas Zakov ve Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Öncel'in eş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Ayhan Şahenk Tıp Ödülüne bu yıl göz sağlığı alanındaki çalışmalarından dolayı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Atmaca layık bulundu.

Prof. Dr. Leyla Atmaca, ödül töreninde yaptığı konuşmada;

Yaşamı boyunca bir çok başarıya imza atmış, ülkemizin tanınmış iş adamı merhum Ayhan Şahenk adına düzenlenen ödülün ilkinin kendisine verilmiş olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirmiş, Şahenk ailesine ve meslektaşı Prof. Dr. Zakov'a teşekkür etmiştir.

Prof. Dr. Leyla Atmaca, göz sağlığı alanında uluslararası düzeyde özgün bilimsel araştırmalar yapmış ve özellikle Behçet Hastalığında göz tutulumu konusunda yürüttüğü çalışmalarla dünyanın önde gelen bilim insanları arasında öncü bir yer edinmiştir.

Prof. Atmaca'nın SCI (Science Citation Index) kapsamında yayınlanmış 42 makalesi bulunmaktadır.